AK Parti temayül yoklaması yaptı

AK Parti’de yerel seçimlerde belediye başkan adaylarının belirlenmesine yönelik temayül yoklaması dün 81 ilde eş zamanlı olarak yapıldı. Temayül yoklamasına yaklaşık 150 bin parti üyesi katılırken, oylama sonuçları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunuldu. AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Ankara’nın Sincan ilçesindeki Fatih Kongre ve Kültür Merkezi’nde temayül yoklaması sürecine ilişkin açıklama yaptı. Yavuz, “Türkiye genelinde yaklaşık 150 bin parti üyesi yoklamaya katıldı. Bu salonda da 5 bini aşkın kişi, bugün (dün) inşallah oy kullanacak. Bu, çok büyük bir rakamdır. Böylece hem Ankara’da hem Ankara’nın bütün ilçelerinde hem de tüm Türkiye’de teşkilat mensubu arkadaşlarımızın görüşünü almış ve bu görüşleri Sayın Cumhurbaşkanımıza saat 16.00 itibarıyla arz etmiş olacağız” diye konuştu.

8 bin başvuru

Aday müracaatlarıya ilgili de bilgi veren Yavuz, “Memurların istifası için 1 Aralık, son gün. Onun için sistemi müracaat etmeye müsait tutuyoruz. Şu ana kadar sisteme giriş yapanların sayısı 8 bini aştı. Çok daha fazlasıyla müracaat olacak ve 10 binleri, belki 20 bin, 30 bini aşan bir şekilde aday müracaatının söz konusu olduğu bir tablo karşımıza çıkacak” dedi.

Yavuz, adayların ne zaman açıklanacağına ilişkin de şunları söyledi: “Seçim takvimi, ocak ayında açıklanacak ve esas ondan sonra her şey hızlanacak. Seçim takvimine de baktığımızda da geçen dönem aday listeleri, 19 Şubat’ta seçim kurullarına teslim edilmişti. Bunun tarihi de geçen dönem 19 Şubat olduğuna göre, bu yıl henüz çıkmadı; ama 19 Şubat olur, 20 Şubat olur. Bildiğim kadarıyla 20 Şubat öngörülüyor.

Adayların belirleneceği komisyonun henüz çalışmaya başlamadığını aktaran Yavuz, “Ama partinin ilgili birimleri hummalı bir çalışma içinde. Sayın Cumhurbaşkanımız ‘Karar veren komisyon oluşturuldu, buyurun’ dediğinde, biz de bütün hazırlıklarımızla masada yerimizi alacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlık yaptığı o komisyon da son kararı verecek. Sayın Cumhurbaşkanımız ‘Hele bir istifa süreci, 1 Aralık geçsin; ondan sonra bakacağız’ dediler. Muhtemelen ondan sonraki bir tarihte başlayacak” dedi.

‘Kim aday olsun?’

Temayül yoklamasında, parti üyelerinden belediye başkan adayı olmak için başvuran adaylardan birini yazması istendi. Daha sonra yapılan seçimle her ilden 3 isim belirlendi. Temayülde öne çıkan isimler, AR-GE Başkanlığı’nın anketleri ve Yerel Yönetimler Başkanlığının saha verileriyle karşılaştırılıp bir rapor hazırlanacak. Hazırlanan rapor Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacak.

9 bin üye oy kullandı

İstanbul İl Başkanlığı’nda Temayül Yoklaması sürerken AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin,
“31 Mart’ta en parlak başarıyı elde etmek için çok titiz ve hassas bir çalışma yürütüyoruz. İstanbul’un 39 ilçesinde 255 ilçe belediye başkan aday adayı ve Büyükşehir için de
6 aday adayı müracaatlarını gerçekleştirdi. 9 bin üyemiz oylarını kullandı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x