CHP’ye geçen belediye tarikatın kaçak yapısını yıktı

Suriye kökenli Haznevi tarikatı Gaziantep’in Şehitkamil ilçesinde dev külliye inşa etmiş, Ekim 2023’te de ziyarete açılmıştı.

9 ay önce yapılan açılışa tarikat şeyhi Muhammed Muta Haznevi ile birlikte binlerce kişi katılmıştı. Tarikat üyeleri Haznevi’nin eline dokunabilmek, öpebilmek için izdiham oluşturmuştu.

KAÇAK YAPILAR YIKILDI

31 Mart yerel seçimlerinde Şehitkamil belediyesi 30 yıl sonra AKP’den CHP’ye geçti. Şehitkamil Belediye Başkanı Umut Yılmaz, Haznevi tarikatının inşa ettiği kaçak yapılar hakkında yıkım kararı aldı. 

67 bin metrekarelik alanda kurulan devasa külliye ve etrafındaki apartmanların yıkımı belediye ekipleri tarafından gerçekleştirildi.

Külliye daha önce de imar usulsüzlükleriyle gündeme gelmiş, sorunun ‘Ankara’dan gelen talimatlarla’ çözüldüğü öne sürülmüştü. 

“KAMUNUN MALINI KORUYORUZ”

Sözcü’ye konuşan Şehitkamil Belediye Başkanı Umut Yılmaz yıkımı doğruladı ve şunları söyledi: 

“Buranın izni yoktu. Orada devletin hazine arazisi üzerindeki yeri büyütmek istediler. Etrafını da çevirdiler.

Biz de izinsiz yerleri yıktık. Orası hazine arazisi. Bir şekilde o arsayı çevirmeye kalktılar. Şu anda bir kısmını yıktık, bayramdan sonra da diğer kısmı yıkacağız. 

Biz sadece hazinenin, yani kamunun malını korumaya çalışıyoruz. Yaptığımız bu. Kimsenin kafasına göre kamuya ait hazine arazisine müdahale etmesini istemiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x