Tkdf, Ev İçi Şiddet Acil Yardım Hattı Raporunu Yayınladı: “Ağustos’ta Gelen 92 Şiddet Vakasının 71’i Ev İçi Şiddet İhbarı”

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF), Ev İçi Şiddet Acil Yardım Hattı Ağustos Raporuna göre; Ev İçi Şiddet Acil Yardım Hattı 1-31 Ağustos arasında 372 çağrı aldı. Rapora göre Ağustos’ta ihbarı gelen ve yeni kayıt açılan toplam 92 şiddet vakasının 71’i ev içi şiddet ihbarı iken bunların yüzde 42’si eş şiddeti ihbarları olarak kaydedildi. 20 çağrıda sığınak talebinde bulunulduğu ve acil müdahale gerektiren 6 vaka ihbarı olduğu belirtilen raporda, “Gelen çağrılar şiddetin en güvenli yer olduğunu varsaydığımız ev içerisinde kadınların hayatlarını paylaştıkları eşler ve diğer aile bireyleri tarafından uygulandığını göstermektedir. Eşler yüzde 42,9 ile saldırganlar içerisinde en geniş grubu oluşturmaktadır. Eşleri, yüzde 14,3 ile babalar takip etmektedir” denildi.

TKDF, Ev İçi Şiddet Acil Yardım Hattı Ağustos Veri ve Analiz Raporunu yayımladı. TKDF tarafından bugün paylaşılan raporda yer alan veriler şöyle:

AĞUSTOS’TA TOPLAM 372 ÇAĞRI

“Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) tarafından yürütülen Ev İçi Şiddet Acil Yardım Hattı 1-31 Ağustos 2023 tarihleri arasında toplam 372 çağrı almıştır. Bu çağrıların 55’i İstanbul’dan gelmiştir. İstanbul’u, Ankara 16, İzmir 9 çağrıyla izlemiştir. Bu iller ile birlikte toplam 25 ilden çağrı gelmiştir. Bu iller şöyle sıralanmaktadır: Adana: 5, Afyonkarahisar: 1, Amasya: 1, Ankara: 16, Antalya: 5, Aydın: 3, Bursa: 3, Diyarbakır: 2, Edirne: 6, Eskişehir: 2, Gaziantep: 1, Hatay: 6, İstanbul: 55, İzmir: 9, Kahramanmaraş: 2, Kayseri: 2, Kocaeli: 1, Konya: 2, Malatya: 2, Muğla: 1, Samsun: 2, Şanlıurfa: 2, Uşak: 4, Düzce: 2, Iğdır: 1. En çok çağrının geldiği İstanbul ilinde çağrıların ilçelere göre dağılımı ise şu şekilde olmuştur: Ataşehir: 1, Beykoz: 2, Çekmeköy: 1, Kadıköy: 1, Kartal: 4, Tuzla: 1, Bakırköy: 1, Beşiktaş: 1, Beylikdüzü: 2, Beyoğlu: 1, Büyükçekmece: 1, Esenler: 3, Esenyurt: 1, Eyüp: 18, Fatih: 3, Gaziosmanpaşa: 1, Kağıthane: 4, Küçükçekmece: 3, Şişli: 1.

15 EKİM 2007’DEN GÜNÜMÜZE EV İÇİ ŞİDDET HATTINA GELEN TOPLAM ÇAĞRI 90 BİN 910 OLMUŞTUR”

Çağrıların şehir ve ilçeler arasındaki dağılımı göstermektedir ki, şehirlerin gelişmişlik seviyeleri, sosyoekonomik durumları fark etmeksizin farklı şehir ve ilçelerden şiddet ihbar ve deprem yardım çağrıları gelmiştir. 6 Şubat 2023 Pazartesi günü sabah saat 04.17’de ve öğleden sonra 13.24’te meydana gelen sırayla 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler, Türkiye Cumhuriyeti’nde ve Suriye Arap Cumhuriyeti’nde büyük yıkım ve kayıplara yol açmıştır. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay, Diyarbakır, Osmaniye, Malatya, Adana, Şanlıurfa ve Kilis illerinde toplam 50 binden fazla kişinin öldüğü ve 107 binden fazla kişinin yaralandığı depremlerden dolayı TKDF afet bölgesindeki şehirlere Acil Yardım Hattı üzerinden destek ve hizmetler sağlamıştır. Ağustos 2023 boyunca TKDF bünyesinde acil yardım hattı vasıtasıyla yeni bir deprem destek kaydı başvurusu yapılmamıştır. 15 Ekim 2007’den günümüze ev içi şiddet hattına gelen toplam çağrı 90 bin 910 olmuştur. Bu çağrılar içerisinde Türkiye’nin tüm illerinden gelen ihbarlarla birlikte çok sayıda ülkeden (Almanya, Fransa, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Hollanda, Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri, Suriye, İsviçre, İran, Tunus, İngiltere, İsveç, Romanya, Libya, Japonya, Ukrayna, Gürcistan, Kenya, Kanada, Kazakistan, Yunanistan, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak ve 4 Kıbrıs) gelen ev içi şiddet ihbarları yer almaktadır. Ağustos 2023’te hat Almanya’dan 1 ihbar almıştır.

AĞUSTOS’TA TOPLAM 91 ŞİDDET VAKASININ 71’İ EV İÇİ ŞİDDET İHBARI”

Ağustos 2023 ayı içerisinde Ev İçi Şiddet Acil Yardım Hattı’na ihbarı gelen ve yeni kayıt açılan toplam 92 şiddet vakasının 71’i ev içi şiddet ihbarıdır. Bu şiddet ihbarlarının 42’si eş şiddeti ihbarlarıdır. 20 çağrı sığınak talebinde bulunmuştur. Acil müdahale gerektiren 6 vaka ihbarı olmuştur. 71 çağrıya hukuki bilgilendirme yapılmıştır. 37 çağrı karakola, 14 çağrı ise barolara yönlendirilmiştir. Ağustos ayı içerisinde hatta gelen şiddet ihbarlarında belirtilen maruz kalanların yaşları 2-65 arasında değişmiştir. Gelen aramalar göstermektedir ki, ev içi şiddetin maruz kalanlarının büyük çoğunluğu kadınlardır (yüzde 82,2). Bu oranı yüzde 5,5 ile çocuklar izlemektedir. İhbar edilen şiddet vakalarının önemli çoğunluğu psikolojik ve fiziksel şiddet vakalarıdır (psikolojik şiddet yüzde 43,68; fiziksel şiddet yüzde 35,63). Bu şiddet türlerinin dışında gelen çağrıların yüzde 11,49’u sosyal şiddet, yüzde 3,45’i cinsel şiddet ve yüzde 5,75’i ekonomik şiddeti ihbar eden çağrılar olmuştur.

EŞLER YÜZDE 42,9 İLE SALDIRGANLAR İÇERİSİNDE EN GENİŞ GRUBU OLUŞTURMAKTADIR”

Burada şunu belirtmekte fayda bulunmaktadır: Her ne kadar analiz yaparken şiddet türlerini birbirlerinden kavramsal olarak ayırmak kolayken, gerçek hayatta bu durum o kadar kolay olmamaktadır. Çoğu vakada birçok şiddet türü birlikte yer alabilmektedir, fakat bir ya da iki tanesi mağdur üzerindeki derin etkileri nedeni ile diğerinden öne çıkmakta ve mağdur tarafından dile getirilmektedir. Aynı zamanda fiziksel şiddet dışındaki şiddet türleri mağdurlar tarafından bilinmiyor olabilir. Ayrıca, farklı şiddet türleri biliniyor olsa dahi ihbarda bulunmak, o konuda yardım talep etmek için yeterince acil ve ciddi bir durum olarak değerlendirilmiyor olabilir. Acil yardım hattına gelen çağrılar göstermektedir ki, kadınlar en çok en yakınlarındaki erkekler tarafından şiddete uğramaktadır. Gelen çağrılar şiddetin en güvenli yer olduğunu varsaydığımız ev içerisinde kadınların hayatlarını paylaştıkları eşler ve diğer aile bireyleri tarafından uygulandığını göstermektedir. Eşler yüzde 42,9 ile saldırganlar içerisinde en geniş grubu oluşturmaktadır. Eşleri, yüzde 14,3 ile babalar takip etmektedir. Aile içerisinde genel anlamda anne, baba, ağabey, abla, kız ve oğlan çocuklar şiddet uygulayanlar olarak mağdurlar ya da ihbarda bulunanlar tarafından belirtilmiştir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x